1984/85 - Velká krize na Baníku

Kategorie: Fotbalové sezóny

1984/85 - Velká krize na BaníkuV červenci byla svolána 4. výroční členská schůze tělovýchovné jednoty, která se konala v agitačním středisku Krystal. Novým předsedou TJ Baník Březenecká byl zvolen Ivan Vytrhlík. Dále byly odsouhlaseny závazky socialistické práce, byl zvolen nový členský výbor. V rámci diskuze dochází k ostré hádce ohledně vedení tělovýchovné jednoty, nepovedenému zatravnění hřiště a k pomalé stavbě kabin. Důsledkem všeho je, že Čermák J. a Richter R. odchází z jednoty a zakládají nový tělovýchovný celek Severočeská Konstruktiva na sídlišti Březenecká.

V červenci byla svolána 4. výroční členská schůze tělovýchovné jednoty, která se konala v agitačním středisku Krystal. Novým předsedou TJ Baník Březenecká byl zvolen Ivan Vytrhlík. Dále byly odsouhlaseny závazky socialistické práce, byl zvolen nový členský výbor. V rámci diskuze dochází k ostré hádce ohledně vedení tělovýchovné jednoty, nepovedenému zatravnění hřiště a k pomalé stavbě kabin. Důsledkem všeho je, že Čermák J. a Richter R. odchází z jednoty a zakládají nový tělovýchovný celek Severočeská Konstruktiva na sídlišti Březenecká. Do letní přípravy se zapojují také nadějní dorostenci, Štrouf Jan, Michalík Petr a další. Trenér Valenta má dostatečně široký kádr, takže v letošní sezóně lze očekávat útok na příčky nejvyšší. K poslednímu přípravnému utkání si Baník zve účastníka 1.A. třídy Spartak Chodov, nový trávník však neodolá silné zátěži a je definitivně zničen. Tato ztráta travnatého hřiště určitě poznamenala celý oddíl, protože „A“ mužstvo v prvním utkání zcela selhalo. Za vytrvalého deště Baník prohrává v Březenci se Statkami 6:1, domácí rychlým a důrazným fotbalem eliminovalo technickou hru Baníku, nikdo z hráčů se nedovedl prosadit. Čestný úspěch za stavu 5:0 pro domácí střílí Eiselt. V druhém kole porážíme na polo travnato-škvárovém hřišti Lesy 4:1. Baník podal oproti prvnímu utkání o třídu lepší výkon, branky Baníku střílí Vl.Váňa, L.Vrabec, Eiselt a Míra Šedý, v hosté střílí branku z penalty. Ve třetím kole prohráváme nešťastně v Černovicích 2:1. K vidění je vyrovnané utkání, v samém závěru, z poslední útočné akce střílí domácí vítězný gól. Zklamání v kabině Baníku po utkání bylo veliké. V začátku září dostává oddíl od MNV Chomuotv dvě přenosné uni-buňky, které se okamžitě usazují a dochází zde k převlékání na zápasy. Ve 4. kole hostíme doma mužstvo Vrskmaně, nedostavil se delegovaný rozhodčí, utkání rozhoduje p.Fořt, který však píská spravedlivě, a nemá důvod nadržovat domácím, protože  hráči Baníku hrají velice dobře. Baník vyhrává po dvou brankách mladého Štroufa a Beláka 3:0. Hosté se nesmiřují s porážkou a podávají protest na STK, domácí nemají kabiny a sociální zařízení a k převlékání dochází na hřišti, znělo v zápise o utkání. I v dalším zápase hrají Baníkovci velice dobře, vyhráváme po kolektivním výkonu ve Spořicích 6:2, branky střílí Eiselt, Šedý, Štrouf, Vl.Váňa, Valenta V. a Vrabec L. A to mohou domácí děkovat několika neproměněných šancí či dobrých zákroků domácího brankaře. Další porážku přichystáme na domácím hřišti Údlicím. Hosté celé utkání odehrají s devíti hráči, hra se odehrávala pouze na jedné půlce a bylo jenom otázkou kolik vstřelí Baník branek. Na konci zápasu je výsledek 7:0 pro Baník, čtyři branky střílí Belák, Justra dvě a jednu branku Vl.Váňa. Pro další body si jede Baník do Nových Ervěnic. Na škvárovém hřišti porážíme místní „B“ mužstvo 5:1, dvě branky střílí Vl.Váňa, po jedné Štrouf, Belák a V.Valenta. Baník se prosazuje rychlou kombinační hrou, zejména rychlá křídla dělají po celý zápas značné starosti pomalým domácím bekům. Na herní i psychickou pohodu navazují Baníkovci i v dalším utkání, vyhráváme venku nad VJŠ B 2:0, utkání vynikající úrovně bylo dlouho vyrovnané, L.Vrabec střílí rychlou branku v úvodu, v závěru se prosazuje v hlavičkovém souboji Honza Štrouf. Až v 9.kole Baník nečekaně ztrácí body, doma s Nezabylicemi. Hosté po celé utkání srdnatě bojují, odrážejí útok za útokem. Baník neproměnil několik vyložených šancí, s ojedinělého protiútoku dostávají branku z kopaček Matyse, vyrovnání do poločasu zařídil Štrouf. Druhý poločas byl v jednoznačné režii Baníku, branka však nepadá a Baník remizuje s Nezabylicemi 1:1. V dalším kole hrajeme ve Vernéřově, první poločas odehraje Baník velice špatně a zaslouženě prohrává 1:0, v přestávce promlouvá hráčům k srdci trenér ….Druhý poločas začíná náporem Baníku a vyrovnávací brankou Vl.Váni, hra se vyrovnává, další šanci proměňuje opět Vlasta Váňa a domácí se sesypu jako domeček z karet. Další branku přidává Štrouf, Belák a Justra. Poslední šestou branku střílí Vl.Váňa, celkově třetí v utkání. Baník vyhrává po výborném druhém poločasu 6:1 a pomalu stoupá v tabulce. V posledním zápase podzimu hostíme doma silné mužstva z Března. Na škvárovém hřišti vidíme velice kvalitní utkání, aspoň se na tom zhodli diváci a funkcionáři. Baník v utkání prohrává již 0:2, hráči zbraně však neskládají a po dvou brankách Štroufa a Eiselta zápas otáčejí na 3:2. V závěru utkání nejdříve vidíme radost hráčů Března, když šest minut před koncem vyrovnávají. Radost z remízy však nebyla dlouhá, z pěkné kombinační akce střílí v nastavení vítěznou branku Justra. Baník vyhrává 4:3 a po podzimní tabulce je druhém místě, čtyři body za Černovicemi. Baník na podzim osmkrát vyhrál, jednou remizoval a dvakrát prohrál, při skóre 39:17. V zimní přípravě se Baník představil v zimním turnaji o pohár „Doly Nástup Tušimce“, bohužel výsledky nejsou dochovány. V prvním jarním kole hostíme doma na podmáčeném hřišti Statky Jirkov. K vidění není moc pohledné utkání, přesto Baník po bojovném výkonu, po brankách Vl.Váni, L.Vrabce a L.Valenty vyhrává zaslouženě 3:1. V dalším kole vyhráváme nad Lesy Chomutov 5:2. Dlouholetá noční můra Lesy byla překonána, vyhráváme po dobrém výkonu vysoko 5:2, po dvou brankách Vl.Váni, jedné L.Vrabce, Justry a Beláka. Ve 14. kole, zápase jara, hostíme doma první mužstvo soutěže - Sokol Černovice. Na sídlišti Březenecká je k vidění kvalitní utkání, hráči Baníku byli po celé utkání lepší, přesto si hosté odvážejí bod za remízu 1:1. Vyrovnávací branku v druhém poločase střílí Belák. V dalším kole hrajeme ve Vrskmani, v tvrdém utkání je Baník fotbalový a po brankách Holubáře a Vl.Váni vedeme 2:0, domácí v druhém poločase střílí tři branky, jedna je však do vlastní branky. Baník vyhrává 3:2 a dostává se jeden bod za Černovice, které nečekaně doma prohráli s Nezybylicemi. Nečekaná ztráta však přichází hned v dalším domácím zápase. Baník není schopen překonat dobrou obranu Spořic, remizujeme 2:2 po brankách Vrabce L. a Štroufa. V 17. kole vyhráváme po kolektivním výkonu v Údlicích 6:2. Domácí hráči zaostávali ve všech dovednost, Baník se předvedl rychlou- kombinační hru, dvě branky střílí  Justra a Holubář, po jedné Belák a Skalický. Další bodová ztráta přichází od zeleného stolu, svaz potrestal „A mužstvo „ odečtem jednoho bodu, za špatnou práci mládežnických mužstev, které o víkendu nenastoupili k svým zápasům. V dalších kolech hrají hráči Baníku dvakrát doma, nejdříve po dobrém výkonu porážíme Ervěnice B 4:1, dvě branky střílí L.Vrabec, po jedné Eislet a Belák. V druhém zápase vyhráváme nad VJŠ B vysoko 7:2. Zápas byl dlouho vyrovnaný, jenže hráči Baníku měli po celý zápas štěstí na kopačkách a téměř každá akce byla zakončená brankou. Velice dobře zahrál P.Holubář, který střílí tři branky. Další přidává Eislet, Justra, Štrouf a Vl.Váňa. Ve 20. kole Baník prohrává po nepovedeném výkonu v Nezybylicích 1:0, hráči si vytvořili několik střeleckých příležitostí, které však nedokázali proměnit. Šťastný domácí Kocourek střílí z schrumáže na malém vápně branku, Březenecká prohrává 1:0 a přichází o jakoukoli šanci na postup. V posledním domácím zápase přehráváme slabé mužstvo z Vernéřova, vyhráváme vysoko 11:2. Tři branky střílí Belák, dvě Vl.Váňa a Holubář, jednu branku střílí Eiselt, Michalík, Štrouf a Justra. V posledním kole prohráváme v Březně 3:2, k vidění bylo bojovné utkání, domácí byli o chloupek lepším mužstvem, branky Baníku střílí v druhém poločase Vl.Váňa a L.Vrabce. V konečné tabulce končí Březenecká na třetím místě, v soutěži patnáctkrát zvítězili, třikrát remízoval a čtyřikrát bylo mužstvo poraženo, při aktivním poměru branek 84:35. Nejvíce zápasů v sezóně odehráli mladíci L.Vrabec a J.Štrouf (oba 22 zápasů), nejvíce branek nastřílel Vl. Váňa -18, následně J.Belák -14. Při závěrečném bilancování uplynulého fotbalového ročníku si slovo vezme p.Fořt, který hodnotí výsledky všech mužstvev, chod jednoty a výstavby areálu. Velice dobrý výkony předvádělo „A“ mužstvo, které odehrálo několik výborných utkání, v okresním přeboru skončilo na 3. místě, vyhrává Chomutovský okresní pohár ( výsledky, bohužel nejsou známé). Dobrými výsledky se také prezentoval „A“ dorost a starší žáci. Naopak negativně lze hodnotit výkonu „B“ dorostu a mladších žáků, trenéři měli neustálé problémy se slabým počtem mladých sportovců.

1. Sokol Černovice 16 4 2 52 : 24