3. tréninkový cyklus

Kategorie: Informace

Třetí tréninkový cyklus byl zatím nejtěžší ze všech. V úterý deset hráčů trénovalo v okolí Kamencového jezera, kde byl připraven malý a velký okruh (515 m a 690 m), který se běžel po několika sériích.


Třetí tréninkový cyklus byl zatím nejtěžší ze všech. V úterý deset hráčů trénovalo v okolí Kamencového jezera, kde byl připraven malý a velký okruh (515 m a 690 m), který se běžel po několika sériích. Dlouhý a prudký kopec u Kamenčáku byl vysilující, pak se všichni přesunuli na atletickou dráhu 13.ZŠ, kde se běhali roviny. Náročný trénink končil lehkým výklusem okolo hřiště. Po tréninku se všichni shodli, že to byl záhul, že nic horšího už nemůže být. Ve středu na trénink dorazilo patnáct lidí a všichni jenom koukali kam se běží. Trenéři připravili pro všechny opravdový bonbónek. Výběh z Březenecké na Strážky. Trasa dlouhá 8,3 km s převýšením 420 m. A tak se začalo opravdu zlehka, na 2,8 km nás čekal odpočinek na Kačáku, kde jsme doplnili tekutiny. Zbytek trasy byl už jenom do kopce, nikdo se s tím popral lépe, nikdo hůře. Všichni však statečně doběhli, i na tréninku poprvé L.Berthold, který toho měl plné zuby. Poslední trénink v pátek byl poslední kondiční. Šestnáct hráčů běželo z Březenecké na hřiště do Spořic, kde nás čekal trénink s míčem a posilování. Na závěr si všichni dali zlehka fotbálek, protože nás o víkendu čekají dva přípravné zápasy. V sobotu hrajeme od 16 h v Havrani, v neděli od 17 h v Březenci s 1.SK Jirkov.

 

VÝSLEDKY BĚH NA STRÁŽKY ( 5,5 KM , PŘEVÍŠENÍ 420 M)
M.FARÁŘ 27 min
M.VALÁŠEK 29 min
J.HORVÁTH, M.NEZBEDA, M.SEJČEK, J.GINTER 31 min
M.ŠPICAR, M.MAJER 34 min
M.LUXA 35 min
P.NOVOTNÝ, MARTIN VÁŇA, K.NOSEK 36 min
Z.KOPTA, L.BERTHOLD 41 min
L.BELÁK, M.SLEZÁK 44 min

 

 

VÝSLEDKY COOPRŮV TEST - 12 MIN
1. BURDA VÁCLAV 3120 m
2. FARÁŘ MARTIN 3110 m
3. VALÁŠEK MARTIN 2980 m
4. NEZBEDA MAREK 2960 m
5. GINTER JAROSLAV 2860 m
6. KOPTA ZDENĚK 2800 m
7. ŠPICAR MARTIN 2780 m
8. SEJČEK MARTIN 2760 m
9. LUXA MICHAL 2730 m
10. VÁŇA MARCEL 2720 m
11. HORVÁTH JIŘÍ 2500 m
12. ČREP MILAN 2420 m
13. VÁŇA MARTIN 2310 m

Komentáře rss


avatar,Important Blood Pre... odpovědět trvalý odkaz
Poids est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang par vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-pas-cher-inde-horaire/
avatar,How To Prevent Pros... odpovědět trvalý odkaz
The prostate is central to the a part of a male's reproductive system. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The prostate related is located just as you're watching rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it is almost always really really irritating and inconvenient for that patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.Prostate infection, often known as prostatitis, is among the most common prostate-related symptom in men younger than 55 years old. Infections with the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis is the least common of varieties of prostate infection. It is caused by bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition associated with a particular defect inside the gland and also the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be a result of trauma on the urinary tract or by infections from other areas from the body. A patient can experience testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal from the prostate defect as well as the utilization antibiotics and NSAIDs to take care of the soreness.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not to establish the cause of these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and high lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable meals are important. These are some with the actions to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for health and wellness and will also also maintain the urinary track clean.

2. Some studies advise that a number of ejaculations a week will assist to prevent prostate type of cancer.

3. Eat red meat sparingly. It has been shown that consuming greater than four meals of beef a week will raise the chance of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most crucial measure to adopt to ensure a wholesome prostate is always to go for regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you should choose prostate examination at least a year.
avatar,The Connection Betw... odpovědět trvalý odkaz
First things first, you should set a hard and fast target date when ever you are going to completely quit, like two or three weeks from now. Use these circumspectly however, since they may lower blood glucose levels, that is an unsatisfactory effect in men whose glucose levels are properly balanced.
https://www.cialissansordonnancefr24.com/cialis-minimum-dosage/

facebook
facebook
facebook
facebook