Rozhovor s legendou Baníku - Jarda Veselý

Kategorie: Rozhovory

Rozhovor s legendou Baníku - Jarda VeselýV dresu Baníku Březenecká odehrál 116 zápasů, zaznamenal 13 branek . Má za sebou také úspěšné působení jako trenér, nejdříve dorostu , pak "B" i "A" mužstva. Rozhovor čtenářů poskytl Jarda Veselý - fotbalová legenda Baníku. V roce 1972 jsem přestoupil do Baníku Kundratice ( předchůdce TJ B.Březenecká ), kde jsem začal hrát kopanou, už je to pomalu 40 let. Baník je pro mne srdcová záležitost, řekl hned v úvodu...a to tam taky napiš...


1.) Kdy a jak jsi začínal s fotbalem Jardo ?

S fotbal jsem začal v roce 1958, jako žáček jsem hrál za Slavii K.Vary, v roce 1960 jsem přestoupil do Tatranu Sedlec, po přestěhování do Jirkova jsem začal hrát za tamní Slovan,dorost tenkrát kopal kraj. přebor, já hrál na pravém křídle, byla to nejlepší fotbalová léta. Představ si že jsem stačil ještě boxovat za VČSA Ervěnice a pak za VTŽ Chmutov, v roce 1968/69 jsem se kvalifikoval na mistrovstvý Republiky, ale vypadl jsem v druhém kole!

2.) Patříš mezi ty nejstarší na Baníku, mohl by jsi nám trošku připomenout Kundratickou kopanou ?

Že by to nějak uteklo! Za Baník jsem začal hrát v roce 1972, toto letí! Tenkrát se hrálo na ploché dráze a hráli jsme 1.B. třídu, po dvou letech jsme spadli do okresu, kde jsme hráli dlouhá léta. To nás trénoval profesor Černý, ten nás mučil. Pak přišel pan Adamec a stále to bylo horší a horší! Pak se oddíl přejmenoval na Baník Březenecká (rok 1977), zápasy jsme hráli na hřišti u severky a to třetí třídu. Pak se pomalu začal budovat sportovní areál na Březenecké, dlouhá léta se hrálo o postup, ten přišel až po revoluci.

3.) Jaké byli začátky a podmínky fotbalu na Březenecké ?

Hrozně těžký, nebyly kabiny, koupali jsme se v přivaděči a moc ta škvára z těla nešla umýt. To bylo jen pro silné jedince. Areál se postupně budovat, dlouhá léta a když už konečně bylo hotovo, hřiště v restituci dostal p. Olišar a ten moc velké pochopení pro kopanou neměl.

4.) Vzpomeneš si na svůj nejpovedenější výkon či branku ?

Odehrál jsem spoustu dobrých utkání, ale jako dorostenec v Ustí jsem trefil přesně růžek branky a museli ho vyndat z držáku na sítě ale to je dávno.

5.) Tvoje fotbalové začátky jako trenér ?

Začal jsem trénovat dorost, který byl v roce 1987 poslední v okresním přeboru, po roce jsme postoupili do 1.A.třídy, trénovali jsme spolu s Pavlem Patrochem a dobře to šlapalo a kluci hlavně chtěli. Vychovali jsme spoustu šikovných kluků, současný kluci budou znát asi M.Šímu a M.Nezbedu, ostatní toho už nechali.

6.) V 90 let jsi získal videokazetu tréninků Ajaxu Amstrerdam, který jsi praktikoval na hráčích „B“ mužstva. Mohl bys to okomentovat, protože já si to dobře pamatuji?

V béčku byla disciplína a perfektní parta, všichni kluci chodili do práce, měli rodiny, přesto rádi chodili na moje tréninky. Za všechny prohřešky(pozdní příchody, kecy , karty) jsme dávali peníze do společné kasy, na konci sezóny jsme si udělali dokopnou či společnou dovolenou s rodinami , ale dnes je jiná doba.

7.) Kde jsi všude trénoval, určitě za tak dlouhou dobu přišli úspěchy či neúspěchy? A co trenérská kvalalifikace.

Většinu jsem trénoval na Baníku, jako trenér dorostu a „B“ mužstva, kde mám rekord 22 zápasů bez porážky, škoda, že tenkrát jsme nemohli postoupit , áčko dlouhá léta kopalo špičku okresního přeboru . Pak jsem dostal nabídku na trénování v Černovicích, kde jsem strávil čtyři krásné sezóny, v druhé jsme postoupili do 1.B. třídy. Pak jsem se opět vrátil na Březeneckou, kde jsme společně s P.Fořtem vykopali po dlouhých létech 1.B. třídu, v současnosti vypomáhám M.Váňovi a současně pracuji ve výkonném výboru oddílu.

8.) Za poslední roky se na Baníku toho hodně změnilo. Mohl by jsi všem připomenout?

Udělalo se spoustu práce, tedy o proti rokům minulým, ale vše jde nějak pomalu, chybí finance. Určitě se zlepšilo zázemí, hlavně kvalita hřiště, která je velmi dobrá. Škoda, že dnešní kluci nemají takový zájem jako mi, když jsme byli mladí, ale to je dané dobou. Není asi čas nebo chuť, nebo taky zájem. Je velká škoda, co se odešlo z Kundratic tak nemáme domov a to je velice zlé.

9.) Co říkáš výkonům A i B mužstva, kde jsou přednosti či slabiny, co by bylo zapotřebí zlepšit ?

A mužstvo má dobře našlápnuto v soutěži, doufám, že to dotáhne až do konce. B mužstvo je rezerva pro áčko, je nováček v OP a hraje prostředek tabulky, výkony jsou někdy nevyrovnané, ale to je dané tím, jak se kluci sejdou.

10.) Co by jsi okamžitě vylepšil na Baníku ?

Určitě by to chtělo založit mládež, ta tu hodně chybí, ale kde brát a nekráct. Dnešní mládí mají velké možnosti zábavy a ne každému se chce makat.

11.) Na co by se měl Baník zaměřit aby byl úspěšný v budoucnu ?

Jak jsem řekl, tak založit mládež a vybudovat areál, který by nám říkal pane.

12.) Jaké trávíš volný čas?

Já opravdu nemam volný čas.

13.) Sleduješ web Baník, co by jsi změnil, jak hodnotíš stránky?

Stránky jsou opravdu dobré jen pokračovat, vím že nad tím strávíš spoustu času.

14.) Na čem si nejvíce pochutnáš a co máš rád k pití?

Plněný bramborový knedlík s uzeným a zelíčko, to je bašta. K pití určitě červené vínečko, nějaký bordeaux- archív,

15.) Tvůj sen či přání ?

Aby to na Baníku klapalo, aby hráči měli trochu pokory vůči těm, kteří to myslí na Baníku dobře. Aby áčko postoupilo a předvádělo pohlednou kopanou. Aby Baník už měl svoje hřiště a hráčům se vyhýbalo zranění. Aby byl na světě klid a mír, aby jsme byli všichni zdraví!!!

Jardo moc děkuji za tak krásný konec, tobě přeji také hodně zdraví a úspěchů v životě. Díky Mára


Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

facebook
facebook
facebook
facebook